728x90

slider

Son Paylaşılan

Navigation

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ18 Mart Şehitler Günü Yazı ve Şiirleri Burayı Tıklayarak İndirebilirsiniz.


18 Mart Şehitler Günü Özel Videomuz:


ÇANAKKALE HAFTASI 

1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve cennet vatanımızın bu günlere ulaşması adına kırılma noktası olan bu muhteşem zaferi büyük bir coşku ve ruh ile kutluyoruz. Tabi bu coşkumuzun yanında hüzün mevsimini de yaşıyoruz. Türk tarihinde bağımsızlık ve özgürlük uğruna bu kadar dökülmüş kan yok belki de. O yüzden çok özel ve anlamlı bir haftadır Çanakkale Haftası. Biz eğitimcilerin bu önemli haftadaki sorumluluğu da bambaşkadır. Elbette toplumun her kesimini kucaklayıcı etkinlikler yapılıyor ilgili makamlarca ama bizim sorumluluk alanımız olan çocuklar ayrı bir özveri gerektiriyor. Çünkü eğitim kademelerimizin yaş aralığı oldukça geniş. İlkokul ve ortaokul etkinliklerimiz ilgi çekme bu kazanımları kazandırma adına izleyeceğimiz yöntem ve teknikler farklılık gösterecektir. Bu haftanın belirgin özeliklerinden biri de piyeslerin oldukça zengin bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü tarihe altın harflerle yazılan bu zaferin onlarca gerçek hikayesi vardır. Ve her bir hikaye duygu ve hüzün olarak oldukça etkileyicidir. Bu hikayelerin bir bölümünü de askerlerin sevdiklerine yazdıkları nice mektuplar ve cephedeki yemek menüleri oluşturmaktadır.

Günümüz teknolojisiyle Çanakkale teması daha geniş bir alanda sanatlarda icra edilmeye başlandı. Başta sinema olmak üzere kırmızı beyaz görsel şölenlerle ve binlerce videolarla bu milli duygularımızı ruhlarımıza dokunma adına gerçekten harika çalışmalar yapılmaktadır.

Çizgi film ve animasyonları da unutmamak gerekir ki ilkokul ve okul öncesi için ilgi çekici ve bu haftanın kazanımlarını hissetirici çok güzel yapıtlar.

(Bu konularda Çanakkale ile ilgili filmler ve videolar ayrı bir başlık altında değerlendirme yazısı yazılacak ve ilgili görsel materyal kullanımı öncesi sizlere bilgi sunmaya çalışarak bu materyali daha etkili kullanmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.)

Tören bazında ise şiirler, şarkılar ve türküler bizlere Çanakkale Zaferi atmosferini yaşatıyor. Barındırdığı duygu yoğunluğu nedeniyle diğer özel günlere göre daha ciddi ve emek dolu çalışmalar söz konusudur.

Bu haftanın yıl genelinde uygulanabilecek en önemli etkinliklerinde biri de Çanakkale gezisidir. Ülkemizde her vatandaşın hayatında en az bir kere ziyaret etmesi gereken turistik gezilerin başında gelmektedir. Özellikle iyi bir rehberle o tarihi zafer heyecanını sıra dışı bir atmosferde yaşayabilirsiniz. Ki buram buram tarih kokan bu yer her dünya çağında binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Burada yatan sadece Türk askerleri değildir. Bir çok milletten bir çok ülke vatandaşı 1. Dünya Savaşı’nda boy göstermiş. Kendi ülkeleri adına kahramanlık örneği göstermişlerdir. Ama tabi bu son cümlemden yola çıkarak , O işgale susamış milletlere “Sizin Çanakkale’de ne işiniz vardı?” demeden edemiyorum.

Vatan uğruna binlerce şehit kanıyla sulandı bu topraklar. Umarım her yeni gelen nesil, bir öncekinden daha iyi anlar, daha çok sahip çıkar bu maneviyatı yüksek değerlere.


YOUTUBE / ÇALIŞKAN OKUL 
kanalımıza abone olmayı unutmayın!.. 
Abone olmak için tıklayın:  youtube.com/c/ÇalışkanOkul
PAYLAŞ
Banner

ÇALIŞKAN ÖĞRETMEN

YORUMLAR:

1 comments:

  1. Çanakkale Haftası en değerli haftalarımızdan biri. Düşünce dünyamızı zenginleştiren bu anlamlı yazınızı severek okuduk.

    YanıtlaSil

Yorumlarınıza büyük değer veriyoruz. Lütfen bu içerik ile ilgili görüşünüzü yazınız.