728x90

slider

Son Paylaşılan

Navigation

19 MAYIS ŞİİRLERİ

5 TANE 19 MAYIS ŞİİRİNİ İNDİRMEK İÇİN  RESMİ YA DA BURAYI TIKLA


19 Mayıs Şiirleri Özel Videomuz:19 Mayıs gibi önemli bir tarih baharı müjdeleyen bir neşeyle kutlanmalı. Barındırdığı kutlu anlam sadece o günün şartlarıyla değerlendirilmemelidir. Tarihin akışı çerçevesinde bunun gibi örnek olayların olup olmadığı yönünde beyin fırtınası etkinlikleri yapılmalıdır. Ki bu günün ne kadar özel ve farklı olduğunu mutlaka duygu olarak yaşatmalıyız.  Bu ruhun oluşmasına sizler için derlediğimiz şiirlerle destek olmak istedik. Umarız bu şiirler öğrencilerimize hedeflediğimiz coşkuyu yaşatır, o ambiyansı oluşturmanıza yardımcı olur.

19 Mayıs , ülkemizin özlediği özgürlüğe ve bağımsızlığa giden yoldaki ilk adımdır. Geleceğe atılan bu dünyalar değerindeki adım Kurtuluş Savaşı’mızın kutsal mücadelesinin ilk faaliyetidir.  Eski bir Vapur olan “Bandırma Vapuru” ile bu başlangıç verildi. Vapur riskliydi, batma ihtimali vardı. Ama Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları kararlıydı. 

Bu vapura binilecek, zihinlerdeki kurtuluş haritası oluşturulacak artık harekete geçilecektir. Çünkü Türk milletinin ruhunda asla bir esaret yoktur. İçimizde var olan bu manevi gücü çok iyi kullanmalı ve elde avuçta kalan tüm techizat ve maddi değeri olan her şey ile toplumsal bir milli birlik sağlanmalıydı. İşte bu noktada Atatürk tarih sahnesinde büyük bir rol edindi ve ateşten bir gömlek giyerek milli mücadelenin meşalesini yaktı.

 Bu mücadelelerin temelleri Erzurum, Sivas ve Amasya ile Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinde atıldı. Fikir süreci bu şekilde işlerken bir yandan da askeri güç için hazırlıklar devam ediyordu. Hiç te kolay bir iş değildi bu yapılanlar. Çünkü büyük bir dünya savaşından yeni ve ciddi kayıplarla çıkmış bu topraklar yeni bir mücadeleye ne kadar hazırdı? Elbet söz konusu bağımsızlık ve vatan ise gerisi teferruattı.

Güzel ülkemizde şimdiki rahat ve huzur dolu yaşamımızı o günün şartları ile karşılaştırdığımızda içimizin parçalanmaması mümkün değil. Büyük bir yoklukta verilen mucizevi kurtuluş mücadelesi günümüz nesilinde maalesef yeterince anlaşılamıyor ki kendi içimizde toplumun huzurunu bozan kötülükler peşinde koşan insan oranı gün geçtikçe artıyor. Bu cennet vatanda esen barış rüzgarlarının kıymeti bilinerek çağdaş uygarlık seviyesine çıkma projeleri üretmemiz gerekirken çağı yakalamakta zorlanmaya başladık. 

Çağı yakalamak sadece teknoloji ile alakalı değildir. Değişen ve gelişen dünyada yenilikçi düşünce sistemleri oluşturmak insanlık paydasında birlik ve beraberliğin pekiştiği huzurlu ve saygılı şekilde bir arada yaşayabilme sanatını icra etmektir.

Milli birlik ve beraberlik de sadece milli takım maçlarında kenetlenmek değildir. Milli ruh ülkemiz topraklarında yaşayan her  kesim vatandaşları kucaklayabilmek ile mümkündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde bu büyük bir başarı ile gerçekleşmiştir.

 Bu özlenen ruha en kısa sürede ulaşmak için tekrar bu atmosferin zeminini oluşturmalıyız. Bunu da devletten ve makamlardan beklemek yerine birey olarak vazife edinmeliyiz. Bu kutsal ve manevi görevi gönüllü olarak üstlenmeliyiz. Yarınlarımızın biricik sahibi çocuklarımıza bu cennet vatanı en güzel şekilde emanet etmeliyiz. Ki bu vatan atalarımızdan bize emanet idi. Gelecekte bizler de atalarımız gibi bu dünyadan göçtüğümüzde ardımızda milli birlik ve beraberlik ruhunu zirveye çıkarmış, toplumsal gelişimini hızla devam ettiren, dünyada söz sahibi olan bir ülke bırakmalıyız.

Son söz olarak Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi'ni çok iyi anlamalı, günümüz Türkçesi ile öğrencilere mutlaka okutmalıyız.

PAYLAŞ
Banner

ÇALIŞKAN ÖĞRETMEN

YORUMLAR:

0 comments:

Yorumlarınıza büyük değer veriyoruz. Lütfen bu içerik ile ilgili görüşünüzü yazınız.