728x90

slider

Son Paylaşılan

Navigation

3.SINIF MATEMATİK - Kesir ve Kesir Çeşitleri
Kesir Nedir? 
Bir bütünü eş parçalara ayırdığımızda, eş parçalardan birini ya da bir kaçını ifade ettiğimiz sayılara kesir diyoruz.
Kesir Çizgisi, Pay ve Payda Nedir?


Bir bütünün kaç eş parçaya bölündüğünü gösteren sayıya payda denir ve bu sayı kesir çizgisinin altına/aşağısına yazılır.

Bölünen bu eş parçalardan kaç tanesi seçiliyor/alınıyorsa bu sayı pay dır ve kesir çizgisinin üstüne/yukarısına yazılır.

Kesir Çeşitleri

1. Basit Kesir : Paydaki sayı değeri, paydasındaki sayı değerinden küçük olan kesirlerdir.
2. Bileşik Kesir : Paydaki sayı değeri, paydasındaki sayı değerine eşit ya da paydaki sayı değeri paydasındaki sayı değerinden büyük olan kesirlerdir.
3. Tam Sayılı Kesir : Tam sayı ile yazılarak ifade edilen basit kesirlerdir.

Konu anlatımını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:


Kesirler konusunun anlatımında günlük yaşantı örneklerinden çokça yararlanılır. Zaten ilk defa bu kesir kavramı ile tanışacak olan 3. sınıf öğrencileri için basit tanımları kazandırmak öncelikli hedef olmalıdır. Problem derecesine gelen konu anlatım ve yoğun soru çözümleri öğrencileri dersten soğutabilir. Neden peki? Kesir çizgisi, pay ve payda üçgeninde boğulan çocuk konuya ve derse karşı olumsuz yargılar geliştirmeye başlayacak bu da 4. sınıfta daha ayrıntılı bir şekilde işlenecek konunun kazanımlarını tehlikeye sokacaktır.

O yüzden, öğretmen,sınıfının seviyesini ve hazırbulunuşluğunu çok iyi okumalıdır. Etkinlikleri düzenlerken en uzak öğrenciye dahi ulaşmaya çalışmalı ve ilgisini çekerek derse etkin katılımı sağlamalıdır.

Kesirler, matematiğin temelini oluşturan konulardan biridir. İlerleyen eğitim dönemlerinde çocuklar sadece matematik değil başta kimya,fizik olmak üzere coğrafyaya kadar bir çok derste kesir kavramıyla yeterince içli dışlı olacaktır. Bu kaçınılmaz bir durumdur.

Aslında gerçek amaç kesir kavramanın tam, yarım ve çeyrek ifadelerle hayatımızın içinde olduğunu öğrencilere hissettirmektir. Daha somut yaşantılarla farkındalık kazandırmak öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Günümüzde eğitim teknolojileri alanında bu hassas konunun anlatımı için yeterince görsel materyaller mevcuttur. Ders kitaplarının yetersiz kaldığı durumlarda mutlaka bu alanda araştırmalar yapılarak bu çalışmalardan en iyi bir şekilde yararlanılmalıdır. Az evvel bahsettiğimiz gibi bu kazanımların temel seviyede yeterince yerleşimi 4. sınıftan itibaren daha da karmaşıklaşacak bu konunun öğretimi açısından hayati önem taşımaktadır. Çünkü geç yerleşen kavramlar maalesef öğrencinin matematikte çağı yakalayamamasında dolayı LGS, DPY gibi sınavlardaki başarısını direkt etkileyecektir.YOUTUBE / ÇALIŞKAN OKUL 
kanalımıza abone olmayı unutmayın!.. 

Abone olmak için tıklayın:  youtube.com/c/ÇalışkanOkul
PAYLAŞ
Banner

ÇALIŞKAN ÖĞRETMEN

YORUMLAR: