728x90

slider

Son Paylaşılan

Navigation

KÜTÜPHANELER HAFTASI VE KÜTÜPHANE KURALLARIKütüphaneler Haftası içeriğini WORD dosyası olarak burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Kütüphaneler Haftası videosunu POWER POİNT dosyası olarak buraya tıklayıp indirebilirsiniz.Kütüphaneler Haftası Özel Videomuz:
KÜTÜPHANELER HAFTASI 

Kitap okumanın hayat olduğu anlamanın, anlatmanın tam zamanı. Bence hayatın en büyük sırları kitaplardır. Kapakları açılıp, içinde kaybolunmamış her kitap keşfedilmeyi bekleyen sırlarla doludur. Bu sırlar ki hayatta engellere takıldığımızda bilinmezlere düşüp soru işaretleriyle boğuştuğumuzda zihnimize ferahlık veren anahtar hükmünde cümlelerdir.

Derdi olmayan insan yoktur. Herkes koyduğu hedefe ulaşmak için bir takım badirelere, zorluklara maruz kalacaktır. Bu doğanın kanunudur neredeyse. Bir aslan bile avını avlamak için koşmak zorundadır. Ormanın kralı da olsan hiçbir şey ayağına hazır gelmez. Aksiyon şarttır. İnsanların düşüncelerine harekete geçirecek en önemli ve de en nitelikli kaynaklar kitapların büyülü sayfalarında gizlidir.

Günümüz bilgi çağında internet, kütüphanelerin popülaritesini azaltsa da buraların kendine özgü kokularını teneffüs edenlerin hala vazgeçemediğini görüyoruz. Bir de internetten alınan bilgi ile kütüphanede araştırma emeği ile ulaşılan bilgi arasında fark olabiliyor. Siz de tahmin edersiniz ki kütüphanelerde öğrenilen bilgiler daha kalıcı oluyor. Bir her ne kadar kütüphaneler sanal dünyaya aktarılmış gibi görünse de hâlâ internette arayıp ta bulamadığımız sadece kütüphanelerdeki araştırmalarla sonuca ulaşacağımız bir yığın bilgi bulunmaktadır. 


Peki gelişen, büyüyen ekonomimize ve yaygınlaşan teknoloji kullanımına paralel olarak kütüphane sayımız artıyor mu? Maalesef hayır! Geçmişten gelen ilgisizlik ve rağbetsizlik ısrarla devam ediyor. Okul ve üniversite sayımız arttı ama kütüphanelerimiz istenilen miktarda artmadı. İhtiyaç duyulmadığından olduğu sanmıyorum. İnancımız gereği okumanın önemini zaten bilen bir toplum olmamız gerekiyor. Ekmek ve su kadar ihtiyaç olan bu bilgi pınarlarını talep etmeden evvel kendi imkanlarıyla zaten kurmalıyız.

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde keşke her mahallede bir kütüphane olsa. Ama görüyoruz bu mümkün görünmüyor. O zaman her mahalle kendi çeşmesini yapmalı. Ben kendi çocukluğumdan düşünüyorum Bir şehirde doğdum büyüdüm. Ama çoğu öğrenci gibi ben de ilk kütüphane deneyimimi ortaokul sularında yaşadım. Kentin bir mahallesinde bulunan evimden çarşı denilen en merkezi yerleşim yerlerini keşfettiğimde okul dışı bir yerde de kütüphane olabileceğini öğrendim. Ki bu zaman dilimi de lise giriş sınavlarına hazırlık olan ortaokul son sınıfa tekabül ediyor. Bu konuda kendi üzerimden toplumsal bir yarayı da ifade etmek isterim. Oratokul 3’e kadar , yani lise giriş sınav maratonuna kadar hiç te kitap okumanın önemi hakkında ciddi ve etkileyici bir sunumla karşılaşmadım maalesef. Ve de sınav maratonunda Türkçe’deki paragraf soruları çözebilmek için anlama becerimiz gelişmesi tespitiyle rehber öğretmenler tarafından kitap okumaya yönlendirildik.

Açıkçası şimdiki nesil o yüzden biraz daha şanslı görünüyor. En azında ciddi bir özveri gösterilerek kitap okuma saatleri ve etkinlikleri düzenleniyor. Kitap listesi belirleniyor.

100 temel eser listesi bile çok önemli bir gelişme. En azında okumaya nereden başlayacağını bilip büyük bir belirsizlikten kurtuluyor.

Kütüphaneler ve kitap okuma alışkanlığı üzerine belli başlıklarda yazmak istediğimiz çok konular var. Şimdilik bu kadar diyelim.

Bu önemli hafta için 2 tane videomuzu sizlerle paylaşıyoruz.

Birincisi ülkemizdeki kütüphanelerin gelişim sürecine dair bilgi sunumu. İkincisi de kütüphanede uymamız gereken kurallara kısa bir bakış yaptık. Bir sonraki kütüphaneler haftasında daha kaliteli içeriklerle karşınıza çıkmak dileğiyle, bol okumalar. 😊
                   Genel Kütüphane Kuralları Videomuz:
YOUTUBE / ÇALIŞKAN OKUL 
kanalımıza abone olmayı unutmayın!.. 
Abone olmak için tıklayın:  youtube.com/c/ÇalışkanOkul


PAYLAŞ
Banner

ÇALIŞKAN ÖĞRETMEN

YORUMLAR:

0 comments:

Yorumlarınıza büyük değer veriyoruz. Lütfen bu içerik ile ilgili görüşünüzü yazınız.